I`LL HOUSE YOU / POSITIVE CLUB

Positive club – викенд агенда (29,30 ноември)

 

Петок – 29 ноември 2013

 

zoki-bejbe

Зоки Бејбе

(Скопје)

Кој вели дека најновите трендови во техно музиката секогаш доаѓаат од Берлин и Чикаго? Од неговиот град Скопје, Македонија, диџеј Зоќи Бејбе врти музика која те тера да играш до 10 часот наутро, исто како да си во Berghain/PanoramaBar: мрачна, минималистичка и возбудлива

dejan_dex

Dejan Dex

(Битола)

e млад диџеј и продуцент од Битола. Своите први траки ги издава во 2008ма година, а досега неговата музика има наидено на поддршка од повеќе познати имиња како: DJ W!ld, Stacey Pullen, Jens Bond, Axel Bartsch, Guy J, 3 Channels, Ramon Tapia и многу други. До сега има издадено музика за следните издавачки куќи: Nordik Net , Nulogic , Artefact , Ban-Off, Housecast, Tokyo Red, Excel и Balkan Connection.

Сабота 30 ноември 2013

 

pavel-THE MOUNTAIN

(Амстердам)

PAVEL BOBAN SPASOVSKI AUDIO VISUAL ARTIST AKA THE MOUNTAIN My origin is Macedonian, mountainous country in the center of the Balkan peninsula. There i grow as a child, teenager, young man, and on my 18 i got admitted to the ʻGerrit Rietveld Academyʼ in Amsterdam, where i moved and lived ever since with some flirts to Paris and Berlin.On my 21 i was fresh graduate and got a chance to exhibit in the prestigious Stedelijk Museum Buro in Amsterdam showcasing the best artists. I work in the fields of audio and visual art, separately of combining the both according to the needs of telling my story, witch is the core of my work, the medium is just the tunnel where you have to pass thru in order to get on the other side, there is the place where i really want to take you, unfamiliar territories, unknown sensations, new visions. The MOUNTAIN is one of this tunnels, a powerful audio sound music vision created in 2003 , ten years ago and still strong as never before, more focused, with strong foundations of past experiences performing in the most underground events in Amsterdam , Paris , Berlin, parties like CHAOS, UNK, SPELLBOUND, TRUT, CIRCUS KLETUVERCK, HOMOGENIK, MANIFESTO, BATCAVE, and many more…The last year the focus was on CHAOS underground party with the real feel of rough mix performances cultures people music art, it all come together in a unconventional setting and i tried to bring the feel of the underground electronic sound the one played thru all the cultures in the world from Japan to Mexico, Africa, and back to the dark Berlin, crazy Barcelona, untamed London!!! As i started producing my sound too now its the time to get more out in the world of music, making videos for my songs and combining the audio visual esthetics off the Mountain. The next year i expect to realize along dreamed project, THE MOUNTAIN ABOVE 2000. Seven live mix recording on top of mountains above 2000 meters around Europe!!!

wish.ko

Wish.ko

(Скопје)

Зија Вишко како ДЈ е чист производ на добра музика и звук. Од детски денови неговиот интерес за добра музика ќе му го трасира патот кон занимавање со неа на повеќе начини професионално. Тој не е обичен клабер кој сакал да се качи на стејџот туку и професионален човек кој се занимава со техничките предизвици на создавањето на радио и ТВ музички програми. Започнува како продуцент на повеќе емисии како на националната радио станица така и на алтернативното радио Канал 103 се подлабоко во електронската музика и денс продукцијата навлегува во креирањето специјализирани емисии на моќни радија во тој момент како А1 Радио, Топ ФМ и како автор и продуцент на сопствени клубски содржини на најслушаните радија во Македонија Сити Радио и Клуб ФМ. Застанува зад пултот и на мекедонската клубска сцена како ДЈ 1998 година но со веќе подготвена сопствена публика која едноставно чекаше на неговиот ДЈски настап. Wish.ko ги избегна годините на трендовски правци кои доаѓаа и воедно со себе ги носеа во заборав нивните егоцентрични преставници. Тоа се гледа од неговото темелно познавање и употреба на класичните хаус и техно материјали во комбинација со најсофистицираните нови продукции. Нема подиум за кој не знае да извади соодветен звук и да направи вистински драјв. Затоа за многу кусо време веке беше на редовниот лајн ап на најдобрите македонски клубови The Club, Sektor 909 и повеќе камерни резиденции надвор од викенд шемата. Од овој ДЈ не очекувајте да се покори на некое ваше очекување, тој едноставно создава автентична слика за таа ноќ и ако сакате да се повтори тоа ќе биде само ваш добар повод да го слушате и танцувате повторно. Ова го направи кросерија резидент во соседните Приштина (Club Spray) и Тирана (Club Mumija, Folie) Исто така се редат голем број на фестивали, специјални едиции на забави како веќе легендарните и први на оваа средина афтерворк забави со чист Чикаго звук или ултимативните хаус ноќи заедно со колегите ДЈеи како “Happy Mondays” – Sektor 909 во понеделник и подоцна во четврточната веќе може да се каже легендарна андерграунд хаус и техно резиденција “Диџејсаурус” во клубот Балет. Диџејсаурус е парти станица каде што журките се онакви како што биле некогаш, многу добра нова музика, специјални гости и секогаш жешка и еуфорична атмосфера. Ако сакате флуентен ДЈ микс од дип, вокал, фанки, афро, груви, спејс, хаус и техно тоа и ќе го добиете но во една прекрасна згусната маса која се вика дијамантски сјаен микс. Гостувањето на овој ДЈ нека биде датум означен како празник во вашата клубска агенда, тој тоа и го заслужува вас опуштените позитивни и насмеани лица на подиумот, затоа што и тој самиот е таков среќен човек зад ДЈ опремата со совршен вкус за добра музика.