Инфо

Дали вака ќе изгледа миксањето во иднина?

Deadmau5 објави едноминутно видео, во кое ни го представува тестирањето на новиот диџеј-софтвер со екран на допир, за кој тој вели дека „е сеуште во развојна...

Топ 5 училишта за аудио инженеринг

За многу од оние кој го посветиле своето време и ресурси на креирање музика, во одреден степен од својата кариера доаѓаат до момент кога размислуваат како да...

Detroit Vibes (playlist)

Детроит е ознака за квалитет. Од истражувањето на џезот и ритамот и блузот, се до изумот на футуристичкиот фанк на George Clinton, преку истражувањето на гневот на MC5...

Еволуцијата на Dance музиката

Мапирањето на траекторијата која денес доведе до постојаното зголемување и појавување на нови жанрови во музика не е лесна задача. Но, еден храбар програмер...

Музика гратис! (Скопје Ремикс саундтрак)

Доколку сеуште го немате превземено саундтракот од филмот Скопје ремикс, на кој се наоѓаат едни од најдобрите македонски бендови и продуценти како што се:...

Клубот Ostgut – сегашниот Berghain

Клубот Berghain во Берлин важи за еден од најдобрите техно клубови на планетата. Сите кои имаа слушнато за него ги имаат слушнато и приказните за забавите кој...

Почетоците на Верхаус / Рејв културата

“ Точно во два часот наутро, во согласност со многу строгите законски прописи, осветлувањето во Hacienda се палеше – тоа го означуваше крајот на вечерта. Од...

Историјата за Cubase

Многу од денешните популарни софтвери за прв пат се појавуваат на стари и не толку моќни машини како оние на кој сме навикнати денес. Како на пример, првиот...

Асид Хаус

1988 година – Првиот поджанр на хаус музиката – Асид хаус, карактеристичен по употребата на Roland TB-303, електронски генератор на бас звуци. Првите продукции на...