Author Archives: Arpsho

СМОТРА #9 фестивал

Ден 1 / 05ти Јули 2019 – Петок / 17:00 ч. – 21:00 ч. / Нова Сцена – Центар за Култура – Битола Панел Дискусија: Што претставува технологијата за иднината на музиката? Технологијата со децении ја промени музиката, од воведувањето на синтисајзерот до поп-иновацијата на „авто-тјун”, а сега сме дури и сведоци на поп ѕвезди […]

Posted in 2019 година, Инфо | Leave a comment

Berryqyat

Mлад музичар кој свиреше контрабас во градскиот оркестар. Диџеј кој влезе во електронска музичка сцена во 2015 година. Човекот сè уште го бара својот “совршен” звук, но сепак неговиот музички вкус го дефинира меѓу мек и пријатен фанк и диско музика помешан во длабока атмосфера. Главните резиденции се во неговиот роден град Битола, но исто […]

Posted in Диџеи/Продуценти | Leave a comment

Binary Thoughts

Binary Thoughts е електронско музичко дуо од Куманово, Македонија. Првично странци една на друга, се запознаваат на музички фестивал во Македонија во 2015 година и по долги дискусии за електронската музика, одлучиле да лансираат музички проект кој ќе ги поврзе нивните малку различни, но истовремено слични вкусови за електронската музика. Нивното хипнотично, непредвидливо и амбиент техно и […]

Posted in Диџеи/Продуценти | Leave a comment

Македонија е повторно на светската мапа на електронската музичка сцена

Звукот на Детроит по втор пат на Антички театар во Охрид. Оваа година Izlet Music, Music Incubator, Balance и Sektor 909, со особена чест и задоволство го најавуваат гостувањето на пионирите на техно звукот The Originator – Juan Atkins & Jeff Mills на 2-ри август, во Охрид. “The Originator” инспириран од желбата за создавање на […]

Posted in Инфо | Leave a comment

Настап од вселената на концерт на Крафтверк

На 20ти Јули околу 22:00 часот по локално време, германскиот астронаут Александер Герст ги поздрави 7500 посетители и легендарниот бенд Крафтвер на Jazz Open Festival. Тој “упадна” на концертот на Крафтверк во Штудгард директно од вселената и користејќи виртуелен синтисајзер направи дует со еден од основачите на Крафтверк – Ralf Hütter на песната Spacelab од […]

Posted in Инфо | Leave a comment

СМОТРА фестивал vol.8

Со необичните локации и внимателно селектираните изведувачи кои настапуваат со енергични диџеј сетови и настапи во живо, фестивалот Смотра претставува одлично место за сите перфекционисти и љубители на алтернативната култура. По седум непрекинати изданија, обединувајќи ги најдобрите таленти успеавме да изградиме и одржиме фестивал кој претставува дестилатор на најдобрите електронски звуци во Македонија. Line-up: ◥ […]

Posted in Инфо, Проекти | Leave a comment

DIAH

Фотографија: Shoot&Shine @СМОТРА фестивал #8 DIAH – дел од BTKRSH колективот, со своите хипнотични асид техно сетови е звучниот идентитет на Code XX вечерите. Покрај локалните журки и резидент настапи, го има делено дј пултот со UVB, ShugarLoby, Dr.Rubinstein, Anetha, Saud, A//O, Claro Intelecto.. Нејзините настапи се сензибилно потковани со еклектични патерни, простони мелодии кои […]

Posted in Диџеи/Продуценти | Leave a comment

Смотра фестивал vol.7 / Autmind / Saso Recyd / Dejan Dex

Со необичните локации и внимателно селектираните изведувачи кои настапуваат со енергични диџеј сетови и настапи во живо, фестивалот Смотра претставува одлично место за сите перфекционисти и љубители на алтернативната култура. По шест непрекинати изданија, обединувајќи ги најдобрите таленти успеавме да изградиме и одржиме фестивал кој претставува дестилатор на најдобрите електронски звуци во Македонија. Line-up: ◥ […]

Posted in 2017 година, Инфо, Проекти | Leave a comment

Отворање на Артикултура

АРТИКУЛТУРА го отвора своето артикултурно катче во Битолската чаршија. Станува збор за Артикултура, првото кафуле-задруга во Македонија, концепт зад кој стојат група ентузијасти. Нивната идеја, визија е местото да стане собиралиште на прогресивната младина, да овозможи секој да се чувствува слободно, да не биде суден поради својот изглед, начин на облекување или сексуални преференции. Зад […]

Posted in Инфо | Leave a comment

Собирање на средства за финансирање на СМОТРА 2017

“Во градот ништо не се дешава” е само изрека на сите оние кои не се искрени према себе и не даваат никаква поддршка за одржување на несекојдневни алтернативни настани. Оваа година избравме нетрадиционален начин на собирање на средства за финансирање на седмото издание на фестивалот на електронска музика СМОТРА. Затоа, од сите искрени рејвери и […]

Posted in Инфо | Leave a comment